Szkoły

WIADOMOŚCI Z PÓL NADZIEI|
XX edycja w Małopolskich Szkołach
12 marca – 21 maja 2017

 

Drodzy młodzi Przyjaciele z przedszkoli i szkół!

Nadchodzi żonkilowy czas pomagania – 12 marca rozpoczynamy dwudziestą edycję Pól Nadziei. Trudno wyobrazić sobie realizacje naszej wspólnej akcji bez zaangażowania społeczności przedszkoli i szkół. Chcemy żebyście wiedzieli, że jesteście dla Zespołu hospicyjnego źródłem nieustającej siły i inspiracji, a chorym niesiecie radość i wsparcia. Oto co napisał Pan Jan, będący pod opieką Hospicjum domowego dziękując za otrzymany od Was stroik:

„KOCHANI,
NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA OTRZYMAŁEM NIESPODZIANKĘ – ŚLICZNIE WYKONANY PRZEZ KOGOŚ Z WAS – STROIK ŚWIĄTECZNY. OSOBY CHORE – CZASAMI SAMOTNE BARDZO CIESZĄ SIĘ, ŻE KTOŚ O NICH PAMIĘTA. ŻYCZĘ WAM KOCHANE DZIECI I WASZYM NAUCZYCIELOM NIECH NADCHODZĄCY NOWY ROK PRZYNIESIE WSZYSTKIM DUŻO SZCZĘŚCIA I RADOŚCI, POWODZENIA W SZKOLE, HUMORU I UŚMIECHU”.

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie profil na Facebook

Dziękujemy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Uczniom i Rodzicom za pamięć o nieuleczalnie chorych pacjentach Hospicjum św. Łazarza i zapraszamy do udziału w Polach Nadziei.

 

INFORMACJA O KONKURSACH, KWESTACH I WYDARZENIACH
WIOSNA 2017

1. Żonkilowy kapelusz Jej Królewskiej Mości…

Nawet dziecko wie, że Królowa Angielska nie pokazuje się publicznie bez eleganckiego nakrycia głowy. Kapelusze tworzą dla niej najbardziej znani projektanci. Wyszukane nakrycia głowy są nie tylko ochroną przed wiatrem, słońcem, niepogodą, ale przede wszystkim piękną ozdobą, a nawet, jak twierdzą niektórzy, namiastką korony.

W ramach XX edycji akcji Pola Nadziei zachęcamy dzieci i młodzież do zabawy w modystkę i zaprojektowanie: kapelusza, toczka, czapki, melonika, cylindra lub beretu z motywem żonkilowym. Nakrycie głowy może mieć np. kształt żonkilowego kwiatu, kosza, doniczki lub flakonu z żonkilami. Żonkil może być także elementem nakrycia głowy np. jako brosza, wzór na materiale haft, etc. Technika wykonania pracy dowolna. Kapelusz może być uszyty, zrobiony na drutach lub szydełkiem, itd. Trzeba mieć na uwadze, aby użyte materiały były w miarę trwałe takie jak: filc, włóczka, papier, etc. Rozmiar kapelusza powinien być taki, aby pasował na głowę przeciętnej dorosłej osoby tzn. ok. 54-57 cm (obwód głowy).

Najpiękniejszy spośród przekazanych na konkurs kapeluszy wraz z listem i pamiątkowym zdjęciem prześlemy Królowej Elżbiecie II. Spośród przekazanych kapeluszy wybierzemy też 20 najładniejszych, z przeznaczeniem do wykorzystania podczas pokazu, który odbędzie się na zakończenie akcji Pola Nadziei.

Termin składania prac do 30 kwietnia 2017 r.

 

Trochę inspiracji…
Rycina przedstawiająca kapelusze projektu paryskiej modystki Émilie Carlier, 
druk. 1897 w nowojorskim czasopiśmie branżowym "Millinery Trade Review". 
Modelki były aktorkami z Théâtre du Gymnase, 
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modystka

 

Brytyjski rodowód żonkilowej akcji…

Pola Nadziei są programem stworzonym przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. W 1998 roku MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do tej uroczystości, a mając za patronkę Marię Skłodowską Curie, Organizacja postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji „Pól Nadziei”, ponieważ w tym mieście powstało pierwsze w kraju hospicjum – Hospicjum św. Łazarza.

 

2. Żonkilowy sztandar – mali i duzi przyjaciele żonkila rokrocznie z wielką radością biorą udział w Żonkilowym Marszu Nadziei. To malownicze zgromadzenie wyróżnia się w sposób szczególny kolorowymi sztandarami, flagami i transparentami. Bardzo zależy nam, aby było ich jak najwięcej, tak abyśmy byli jak najlepiej widoczni podczas przemarszu. Zapraszamy dzieci i młodzież do wykonania żonkilowego sztandaru, który tworzyć będzie „płata” (płat tkaniny z żonkilowym przesłaniem, hasłem, kolorowym motywem) i „drzewiec” (tyczka, patyk, deszczułka na której zamocowana jest płata). Wielkość i technika wykonania dowolna. Gotowe sztandary prosimy dostarczyć do 30 kwietnia 2017 r.

 

3. Urodzinowy prezent dla Pól Nadziei Konkurs plastyczny dla Przedszkoli – zapraszamy najmłodszych żonkilowych przyjaciół do przygotowania rysunku urodzinowego tortu lub bukietu kwiatów dla świętującej w tym roku swoje XX-lecie akcji Pola Nadziei. Prezent może być narysowany, namalowany lub wyklejony na kartce papieru formatu do A3. Ważne żeby praca była kolorowa i stworzona z sercem.. Na Wasze prace czekamy do 30 kwietnia 2017 r.

 

WAŻNE – INFORMACJE DOTYCZĄCE UDZIAŁU W KONKURSACH:

  1. Każda z prac przekazanych na konkurs powinna zawierać następujące informacje:
    dane twórcy, adres i telefon szkoły oraz nazwisko opiekuna.
  2. Przekazanych prac konkursowych nie zwracamy.
  3. Prace konkursowe prosimy dostarczyć (osobiście lub pocztą) do Hospicjum św. Łazarza na ul. Fatimską 17. Na kopercie prosimy dopisać nazwę konkursu i hasło „Pola Nadziei 2017”.
  4. Wzięcie udziału w konkursie jest jednocześnie rozumiane jako oświadczenie uczestnika, iż przysługują mu prawa autorskie do nadesłanych prac konkursowych. Ponadto, iż autor wyraża zgodę na wielokrotne, nieodpłatne publikowanie nadesłanych prac konkursowych oraz opublikowanie jego imienia, nazwiska, nazwy miejscowości zamieszkania i szkoły w materiałach promocyjnych związanych z konkursem, w wydawnictwach i na stronach internetowych Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, a także zgadza się na ich wykorzystywanie w celach promocyjnych Towarzystwa.
  5. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej telefonicznie.

 

Żonkilowa kwesta na rzecz Hospicjum – jak co roku zachęcamy gorąco do włączenia się w pomoc Hospicjum św. Łazarza poprzez zorganizowanie na terenie placówki oświatowej zbiórki funduszy. Zbiórka może towarzyszyć wywiadówce, kiermaszowi świątecznemu lub być zorganizowana przy innej okazji. Prosimy pamiętać o konieczności uzyskania uprzednio zgody Dyrekcji na formularzu dołączonym do niniejszego pisma. Zbiórkę, można zorganizować również w zaprzyjaźnionych sklepach, firmach, każdorazowo po uzyskaniu pisemnej zgody zarządcy. W roku ubiegłym dzięki hojności społeczności przedszkoli i szkół udało się zebrać na rzecz Hospicjum ponad 47 tysięcy złotych.

Żonkilowy dzień – w tym szczególnym dniu uczniowie przychodzą do szkoły ubrani na żółto, odbywają się prelekcje, happeningi, kiermasze i kwesty, wszystko po to, aby promować idee opieki hospicyjnej w swoim najbliższym otoczeniu i dać wyraz solidarności z nieuleczalnie chorymi.

Pożyteczny 1 % – jak co roku zwracamy się z serdeczną prośbą o pomoc w promocji akcji 1% prowadzonej na rzecz naszego Hospicjum. W domu hospicyjnym dostępne są materiały oraz kalendarzyki informujące o pożytecznej akcji. Bardzo prosimy o przekazanie swojego procentu podatku na rzecz Hospicjum i zachęcenie do tego swojej rodziny i znajomych. Rokrocznie wpłaty 1% stanowią ważny element hospicyjnego budżetu i są dowodem na to, że los nieuleczalnie chorych nie jest Państwu obojętn

 

PROMOCJA HOSPICJUM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH – zapraszamy na profil Hospicjum św. Łazarza na Facebooku, pełen ciekawych informacji i zdjęć z hospicyjnych wydarzeń, prosimy o like!

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie profil na Facebook

Pobierz pliki

 

 

ZAPOWIEDZI KONKURSÓW
JESIEŃ / ZIMA 2017

Już dzisiaj zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w jesiennych wydarzeniach – Kiermaszu i Marszu Żonkilowym, na którym zaprezentujemy najnowsze żonkilowe sztandary oraz dwóch ciekawych konkursach:

 

1.Krakowska szopka z motywem żonkilowym – są zupełnie wyjątkowe, a ich tworzenie wymaga fantazji, ale również cierpliwości, precyzji, zdolności manualnych oraz znajomości architektury i legend Krakowa. Mowa oczywiście o szopkach krakowskich. Ich budowa to nie lada wyzwanie, ale również wspaniała przygoda.

Zapraszamy dzieci i młodzież do wykonania tych wyjątkowych krakowskich, bożonarodzeniowych przedstawień. Ważne, aby każda szopka zawierała element żonkilowy, może nim być witraż na kościelnej wieży, detal architektoniczny, kwitnący u stóp żłóbka kwiat. Liczy się pomysłowość i staranność wykonania. Projektowanie i zbieranie materiałów to żmudny proces proponujemy zacząć go jak najwcześniej. Niezwykle istotne jest, aby szopki spełniały warunki Regulaminu Konkursu Szopek Krakowskich*, który w punkcie 2 definiuje pojęcie szopki krakowskiej, która jest „smukłym, wielopoziomowym, wieżowym, symetrycznym, bogato zdobionym budyneczkiem, który ma służyć za miejsce przedstawienia narodzin Jezusa. Budowla ta jest skonstruowana z lekkich materiałów i charakteryzuje się spiętrzeniem zminiaturowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych.” Oceniający prace Sąd Konkursowy zwraca szczególną uwagę na: tradycyjność, architekturę, kolorystykę, lalki i narracyjność, elementy ruchome i światło, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne (Regulamin punkt 8).

Przyjmowanie prac w Hospicjum do 20 listopada br.

Trzy wybrane prace będą reprezentować Hospicjum w tradycyjnym Konkursie Szopek Krakowskich, organizowanym rokrocznie przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Szopki będą też prezentowane na wystawie pokonkursowej w Muzeum. Reszta szopek trafi jako dar bożonarodzeniowy do chorych i dobrodziejów naszego Hospicjum.

*Pełny regulamin Konkursu Szopek Krakowskich oraz dodatkowe informacje na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

 

2. Projekt plakatu 1% – praca grafika nie jest wcale łatwa, wymaga znajomości warsztatu oraz talentu i wyczucia tematu. Będą się mogli o tym przekonać uczestnicy konkursu na projekt plakatu promującego możliwość przekazania 1% na rzecz Hospicjum św Łazarza. Liczymy na Waszą pomysłowość i kreatywność! Odpisy z 1% stanowią dla Hospicjum bardzo cenne wsparcie i zależy nam, aby zachęcić do ich dokonywania jak najwięcej osób. Format pracy do B1 (w centymetrach 70,7/100) technika wykonania dowolna.

Na projekty oczekujemy do końca listopada 2017 r.

 

Ponadto jesienią Wielka Kwesta Listopadowa oraz coroczna akcja Święta w Hospicjum.

Więcej informacji prześlemy do przedszkoli i szkół we wrześniu.

Zapraszamy do udziału w konkursach i wydarzeniach!