Szkoły

ŻONKILOWE WIEŚCI – XXIII edycja akcji POLA NADZIEI w małopolskich szkołach
(15 marca – 24 maja 2020)

Pola Nadziei są programem stworzonym przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. W 1998 roku MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do tej uroczystości, a mając za patronkę Marię Skłodowską Curie, Organizacja postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji „Pól Nadziei”, ponieważ w tym mieście powstało pierwsze w kraju hospicjum – Hospicjum św. Łazarza.

Przed nami kolejna, już 23 edycja akcji Pola Nadziei, która każdej wiosny jednoczy młodszych i starszych ludzi dobrej woli w działaniach na rzecz nieuleczalnie chorych pacjentów Hospicjum św. Łazarza. W „szkole żonkila” najmłodsi dowiadują się czym jest opieka paliatywna i wolontariat, uczą się empatii i wrażliwości na niedolę bliźnich, mają okazję wziąć aktywny udział w ciekawych konkursach, kwestach i wydarzeniach, na miarę swoich możliwości wspierając Hospicjum. Chorych bardzo cieszą dziecięce rysunki, odwiedziny śpiewających i prezentujących przedstawienia grup szkolnych oraz młodych wolontariuszy. Czasami wystarczy bardzo niewiele, aby przynieść komuś choremu radość i odrobinę nadziei. Serdecznie zapraszamy Społeczność szkoły do udziału w żonkilowej akcji.

PLIKI


ŻONKILOWE WIEŚCI – XXIII edycja akcji POLA NADZIEI w małopolskich
szkołach, będzie miała swoją jesienną odsłonę – potrwa do 15 listopada
2020 r.

Szanowni Państwo Pedagodzy,
Drodzy młodzi Przyjaciele z przedszkoli i szkół, w tym roku, po raz 23 w Krakowie żonkilowa akcja jednoczy młodszych i  starszych ludzi dobrej woli w działaniach na rzecz nieuleczalnie chorych pacjentów Hospicjum św. Łazarza. W „szkole żonkila” najmłodsi dowiadują  się czym jest opieka paliatywna i wolontariat, uczą się empatii i wrażliwości na niedolę bliźnich, mają okazję wziąć aktywny udział w ciekawych konkursach, kwestach i wydarzeniach, na miarę swoich  możliwości wspierając Hospicjum. Chorych bardzo cieszą dziecięce rysunki, odwiedziny śpiewających i prezentujących przedstawienia grup szkolnych oraz młodych wolontariuszy. Czasami wystarczy bardzo niewiele, aby przynieść komuś choremu radość i odrobinę nadziei. Serdecznie
zapraszamy Społeczność szkoły do udziału w żonkilowej akcji.

Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, większość wydarzeń związanych tegorocznymi Polami Nadziei musi zostać przesuniętych na późniejszy okres. Wiosenna kwesta prowadzona jest obecnie tylko  w formie wirtualnej, do puszki na stronie https://hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/. Czas oddawania prac konkursowych został przedłużony do jesieni – gorąco zachęcamy dzieci i młodzież, by wzięły udział w konkursach. Formularz ze zgłoszeniem do konkursu “Żonkilowy Song”, prosimy przesłać mailem na adres polanadziei@hospicjum.org w terminie do 15 października.

Konkurs “Żonkilowy Song” w tym roku nie będzie tylko konkursem piosenki wiosennej, podczas przesłuchań będzie można wykonać także  piosenki
związane tematycznie z jesienią i jesienią życia.

Zachęcamy uczniów do przygotowania prac już teraz, a także ćwiczenia wokalu i wybranych piosenek. Czas do jesieni szybko minie i spotkamy się
jak dawniej.

Napiszcie do nas na adres polanadziei@hospicjum.org “Żonkilowe pozdrowienia” i jak się macie, no i jakie konkursy wybraliście. Pozdrawiamy serdecznie Was, Waszych Rodziców i Nauczycieli Uważajcie na siebie bardzo!

Zespół Pól Nadziei, Pacjenci oraz cała Społeczność Hospicjum św.  Łazarza

 


 

INFORMACJA O KONKURSACH, KWESTACH I WYDARZENIACH
WIOSNA 2020
XXIII WIOSENNE POLA NADZIEI

1. KONKURS PLASTYCZNY „ŻONKILOWY BRELOCZEK. ŻONKILOWY WISIOREK” (termin składania prac do 6 maja br.) – zdobią szyje elegantek albo ułatwiają znalezienie kluczy i telefonu, a dzięki waszej pomysłowości wisiorki i breloczki przypominać będą o żonkilowej akcji i tych, którzy potrzebują naszej pomocy u kresu swojego życia. Bardzo prosimy dzieci i młodzież o zaprojektowanie i wykonanie breloczków lub wisiorków z motywem żonkilowym. Zawieszka może być np. wyrzeźbiona, ulepiona, uszyta, wycięta z filcu, pianki lub innego trwałego materiału. Kolorystyka żółto – zielono – niebieska. Prosimy o umieszczenie wisiorka na sznureczku, łańcuszku, rzemyku lub paseczku oraz skonstruowanie breloczka tak, aby umożliwić jego przypięcie np. do kluczy.

2. Konkurs Plastyczny „BUKIET WIOSENNYCH KWIATÓW DLA CHOREGO” (termin składania prac do 6 maja br.) wielu bardzo sławnych artystów malowało kompozycje kwiatowe ponieważ malarstwo florystyczne od zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem, a portretowani „kwietni modele” zawsze byli wdzięczną inspiracją. Kwiaty mają swoje portrety, mają też swoją „mowę”. Zapraszamy dzieci i młodzież do wykonania obrazka o tematyce florystycznej przedstawiającego bukiet wiosennych kwiatów (nie zapomnijcie o żonkilu) na płótnie lub kartonie. Chodzi o to, aby obrazek można było oprzeć lub powiesić np. na ścianie. Wymiary prac od A5 (15×21 cm) do A2 (46×60 cm), technika dowolna.

3. KONKURS PIOSENKI WIOSENNEJ – ŻONKILOWY SONG IV EDYCJA – jeśli drzemie w was wiosenna potrzeba zagwizdania jak kos, albo zaćwierkania jak wróbelek to serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rozśpiewanym żonkilowym konkursie. Zachęcamy młodych artystów do stworzenia
własnych piosenek o wiośnie lub wykonanie znanych i lubianych utworów muzyki polskiej i zagranicznej, których tematem są: nadzieja, radość, budząca się przyroda, zmiany zachodzące w ludzkim życiu, nadzieja czyli wszystko to, co jest związane z tą piękną porą roku. Zgłoszenie do udziału w konkursie następuje na specjalnej karcie stanowiącej załącznik do regulaminu. Wypełnioną kartę należy przesłać do dnia 10 kwietnia faxem (12) 641 46 59 lub na mail:
polanadziei@hospicjum.org. Po zgłoszeniu młodzi artyści będą proszeni o zaprezentowanie się przed jury konkursowym, nagrodą będzie występ podczas finału Pól Nadziei. Przewidziany termin przesłuchań to 24 kwietnia br.

 

WAŻNE – INFORMACJE DOTYCZĄCE UDZIAŁU W KONKURSACH:

 1. Każda z prac przekazanych na konkurs powinna zawierać następujące informacje:

dane twórcy, adres i telefon szkoły oraz nazwisko opiekuna.

 1. Przekazanych prac konkursowych nie zwracamy.
 2. Prace konkursowe prosimy dostarczyć (osobiście lub pocztą) do Hospicjum św. Łazarza na ul. Fatimską 17. Na kopercie prosimy dopisać nazwę konkursu i hasło „Pola Nadziei 2020”.
 3. Wzięcie udziału w konkursie jest jednocześnie rozumiane jako oświadczenie uczestnika, iż przysługują mu prawa autorskie do nadesłanych prac konkursowych. Ponadto, iż autor wyraża zgodę na wielokrotne, nieodpłatne publikowanie nadesłanych prac konkursowych oraz opublikowanie jego imienia, nazwiska, nazwy miejscowości zamieszkania i szkoły w materiałach promocyjnych związanych z konkursem, w wydawnictwach i na stronach internetowych Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, a także zgadza się na ich wykorzystywanie w celach promocyjnych Towarzystwa.
 4. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej telefonicznie.

 

Żonkilowa kwesta na rzecz Hospicjum – jak co roku zachęcamy gorąco do włączenia się w pomoc Hospicjum św. Łazarza poprzez zorganizowanie na terenie placówki oświatowej zbiórki funduszy. Zbiórka może towarzyszyć wywiadówce, kiermaszowi świątecznemu lub być zorganizowana przy innej okazji. Prosimy pamiętać o konieczności uzyskania uprzednio zgody Dyrekcji na formularzu dołączonym do niniejszego pisma. Zbiórkę, można zorganizować również w zaprzyjaźnionych sklepach, firmach, każdorazowo po uzyskaniu pisemnej zgody zarządcy. W roku ubiegłym dzięki hojności społeczności przedszkoli i szkół udało się zebrać na rzecz Hospicjum rekordową kwotę ponad 83 tysięcy złotych.

 

Żonkilowy dzień – w tym szczególnym dniu uczniowie przychodzą do szkoły ubrani na żółto, odbywają się prelekcje, happeningi, kiermasze i kwesty, wszystko po to, aby promować idee opieki hospicyjnej w swoim najbliższym otoczeniu i dać wyraz solidarności z nieuleczalnie chorymi.

 

Pożyteczny 1 % jak co roku zwracamy się z serdeczną prośbą o pomoc w promocji akcji 1% prowadzonej na rzecz naszego Hospicjum. W domu hospicyjnym dostępne są materiały oraz kalendarzyki informujące o pożytecznej akcji. Bardzo prosimy o przekazanie swojego procentu podatku na rzecz Hospicjum i zachęcenie do tego swojej rodziny i znajomych. Rokrocznie wpłaty 1% stanowią ważny element hospicyjnego budżetu i są dowodem na to, że los nieuleczalnie chorych nie jest Państwu obojętny.

 

PRELEKCJE O WOLONTARIACIE – Zapraszamy serdecznie do organizowania w przedszkolach i szkołach spotkań z hospicyjnym pedagogiem, który w sposób przystępny i dostosowany do wieku uczniów, wyjaśni najmłodszym i tym trochę starszym ideę i zasady funkcjonowania opieki hospicyjnej i wolontariatu. Istnieje również możliwość złożenia wizyty w Domu Hospicyjnym i przeprowadzenia prelekcji na miejscu. Zapotrzebowanie na prelekcję prosimy zgłaszać za pośrednictwem wypełnionego formularza.

 

„ZAKRĘCENI DLA HOSPICJUM” – przez cały rok trwa zbiórka plastikowych zakrętek, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie Hospicjum. Zachęcamy nauczycieli, dzieci i młodzież z przedszkoli oraz szkół do prowadzenia w swoich siedzibach zbiórki plastikowych zakrętek. Akcja może mieć charakter jednorazowy lub być prowadzona systematycznie. Bardzo prosimy o dostarczenie zebranych zakrętek do budynku Hospicjum wraz z informacją o instytucji, w której przeprowadzono akcję.

 

Klauzula informacyjna:

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

 1. Administratorem danych uczestników gromadzonych w zakresie niezbędnym do realizacji akcji Pola Nadziei i konkursów jest Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków
 2. W Towarzystwie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” został powołany Inspektor Ochrony Danych zgodnie z postanowieniami RODO, kontakt e-mail: iod@hospicjum.org, z którym można się kontaktować w sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora.
 3. Podanie danych jest dobrowolne, jednak niezbędne do identyfikacji uczestników akcji Pola Nadziei i konkursów.
 4. Dane osobowe przetwarzane będą wyłączenie w celu realizacji akcji Pola Nadziei i konkursów zgodnie z zasadami ogólnego rozporządzenia RODO.
 5. Administrator danych przekazując dane osobowe innym podmiotom w rozumieniu RODO będzie informował o podmiocie przetwarzającym.
 6. Dane osobowe przetwarzane będą przez okres niezbędny do realizacji akcji Pola Nadziei i konkursów lub do czasu cofnięcia udzielonej zgody.
 7. Właściciel danych ma prawo żądać od Administratora dostępu do udostępnionych danych osobowych, ich sprostowania, przenoszenia, ograniczenia przetwarzania, usunięcia danych poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: iod@hospicjum.org.
 8. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

KONTAKT Z NAMI I INFORMACJA NA TEMAT POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ:

Zespół Pozyskiwania Środków i Promocji

zbiórki funduszy, konkursy, materiały promocyjne, puszki, informacja, od pn. do pt. 10.00-16.00, tel. 12 640 22 90, 641 46 66, Hospicjum św. Łazarza (pok. 132),

edukacja (pogadanki, wizyty w Hospicjum) od pn. do pt. 10.00-15.00, tel. 12 688 14 39, Hospicjum św. Łazarza (pok. 134).

Zapraszamy na: www.polanadziei.pl i hospicyjny facebook: Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

Zapraszamy do udziału w konkursach i wydarzeniach!